Ponad rok temu wróciliśmy z naszych przedłużonych wakacji. Blog niestety podupadł – w Warszawie jakoś nie idzie nam pisanie (w sumie to chyba nigdy nam nie szło ;) ) Reaktywacji henhen było już kilka – za każdym razem jednakowo skutecznych.

Teraz jest kolejna okazja – wyjechaliśmy na miesiąc do Mozambiku. O tym kraju nie ma za dużo informacji w sieci – podróżnicy rzadko tam docierają. Postanowiliśmy, że trzeba coś napisać, żeby ułatwić planowanie wyjazdu kolejnym pokoleniom ;)

Gdzie ten Mozambik w ogóle jest? Tutaj:

Polska Wikipedia wie o Mozambiku tyle:

„Na okres lat 80. XX w. przypada niezwykle krwawy i długi konflikt wojenny pomiędzy RPA i Mozambikiem. Spowodował on śmierć ponad miliona ludzi a ok. 5 mln zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Mozambik uznawany jest za najbiedniejszy kraj świata. Nie ma w nim dróg, sklepów, szkół i fabryk, które zostały zniszczone w wyniku działań wojennych i muszą zostać jak najszybciej odbudowane, aby państwo mogło zacząć normalnie funkcjonować. Nie ma na to jednak środków, gdyż odsetki spłacane przez ten kraj corocznie pochłaniają 100 mln $. Zredukowanie zadłużenia w ramach programu HIPC dotyczyło tej części odsetek, która i tak nie była spłacana przez państwo, co w rezultacie nie zmniejszyło obciążenia budżetu Mozambiku. Środków brakuje w podstawowych dziedzinach życia. W Mozambiku, do 2010 roku, nie funkcjonowało nawet powszechne szkolnictwo podstawowe.”

Hmm… Nie brzmi zachęcająco, ale cóż… podobno media kłamią. Nie pozostało nam nic innego jak sprawdzić to na własnej skórze.

Zapraszamy na podróż do Mozambiku!

Kiczowaty wieczór na Ibo Island na zachętę :)